Powiat Stalowowolski ma charakter rolniczo-przemysłowy. Stalowa Wola, to trzecie co do liczby mieszkańców miasto w województwie podkarpackim. Jest prężnym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym, sportowym, oświatowym, ze wszystkimi stopniami szkolnictwa, w tym uniwersyteckiego.
Ważnym dla potencjalnych inwestorów krajowych i zagranicznych, jest fakt istnienia na terenie powiatu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „EURO-PARK WISŁOSAN”, w ramach której dostępne są zasoby w postaci uzbrojonych terenów i budynków oraz znaczące rezerwy mediów. Atutem TSSE „EURO-PARK WISŁOSAN” jest położenie strefy w sąsiedztwie Huty Stalowa Wola S.A. oraz innych podmiotów gospodarczych, co umożliwia inwestowanie w takich branżach jak:
- przemysł motoryzacyjny,
- przemysł maszyn ciężkich,
- przemysł metalowy i elektromaszynowy,
- przemysł budowlany.
Użytki rolne stanowią 34,4% powierzchni powiatu. Są to gleby słabe, głównie żytnio-ziemniaczane, z dużą przewagą użytków zielonych. Większość gospodarstw rolnych prowadzi produkcję głównie na własne potrzeby, a hodowla zwierząt gospodarskich również jest stosunkowo niewielka z tendencją malejącą. Ponadto Powiat Stalowowolski, jest po Powiecie Bieszczadzkim najbardziej zalesionym powiatem. Kompleksy leśne stanowią część Puszczy Sandomierskiej, Lasów Lipskich i Lasów Janowskich.
Dobrze rozwinięta sieć dróg i linii kolejowych zapewnia dogodne połączenia komunikacyjne. Stalowa Wola jest położona na skrzyżowaniu dróg północ-południe, wschód-zachód. Węzeł kolejowy Stalowa Wola-Rozwadów jest jednym z większych w regionie i posiada połączenie z Warszawą, Lublinem, Krakowem, Gdynią, Przemyślem i Zamościem.
W miejscowości Turbia w odległości ok. 5 km od Stalowej Woli usytuowane jest lotnisko sportowe.
Powiaty i gminy partnerskie:
Współpraca międzynarodowa z powiatami: Iwanowskim na Białorusi i Radechowskim na Ukrainie.
Współpraca z powiatem Bełchatowskim.
Współpraca w ramach stowarzyszenia "Karp doliny Sanny" z gminami Janów Lubelski, Potok Wielki, Modliborzyce i Zaklików