Stalowa Wola to jedno z najmłodszych miast kraju. Aktualnie jest miastem powiatowym nowo utworzonego Województwa Podkarpackiego. Położona na skrzyżowaniu dróg północ-południe, wschód-zachód, jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyj- nych w regionie. Taka lokalizacja sprzyja jej rozwojowi. Węzeł kolejowy w Stalowej Woli - Rozwadowie posiada bezpośrednie połączenie z Przemyślem, Krakowem, Lublinem, Warszawą, Łodzią i Poznaniem, miastami Śląska i Wrocławiem. Mimo kryzysu jaki dotknął w latach 90-tych przemysł hutniczy i zbrojeniowy, za sprawą młodych i dynamicznie rozwijających się w mieście i okolicy firm wzrasta systematycznie liczba zatrudnionych w innych dziedzinach gospodarki. Rozwinął się sektor prywatny, zmieniono struktury prywa- tyzując wiele przedsiębiorstw, utworzono spółki z udziałem kapitału zachodniego W Stalowej Woli aktualnie zarejestrowanych jest już ponad 5,5 tys. podmiotów gospodarczych.
Nowego bodźca dla rozwoju gospodarczego upatruje się również w powołanej w 1997 r. Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "EURO-PARK WISŁO-SAN" . W skład strefy wchodzi obszar Stalowa Wola - teren o pow. 215,7 ha położony w południowej części terenów Huty Stalowa Wola S.A. Jest on w części zabudowany halami, magazynami i innymi obiektami, które czekają na inwestorów. Zarządzającym Strefą została ustano- wiona Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie. Bieżące funkcje w zakresie pro- mocji Strefy i obsługi inwestorów wykonuje Tarnobrzeskie Centrum Kapitałowe S.A.
Dostępne zasoby w postaci uzbrojonych terenów, budynków, znaczące rezerwy mediów oraz położenie strefy w sąsiedztwie Huty Stalowa Wola S.A. oraz innych spółek stwarzają szansę na inwestowanie w takich branżach jak:
• przemysł motoryzacyjny,
• przemysł maszyn ciężkich, w tym maszyn do budowy autostrad,
• przemysł metalowy i elektromaszynowy,
• przemysł wykorzystujący zaawansowane technologie,
• przemysł komponentów do budownictwa.
Specjalna Strefa Ekonomiczna została ustanowiona na 20 lat.
Okres ten jest dla potencjalnych inwestorów bardzo korzystny, gdyż w strefie obowiązują liczne udogodnienia i zwolnienia z podatków, m.in.:
1. Zwolnienie z podatku dochodowego
2. Uznanie wydatków inwestycyjnych za koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały poniesione dla podmiotów nie korzystających ze zwolnień,
3. Możliwość stosowania podwyższonych stawek amortyzacji środków trwałych,
4. Całkowite zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Poza udogodnieniami podatkowymi i finansowymi strefa oferuje wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynieryjno-techniczną, zaplecze badawczo-naukowe oraz możliwość kooperacji ze spółkami powstałymi w wyniku restrukturyzacji HSW S.A. Zainwestowano w ochronę środowiska. Stalowa Wola to nie tylko Huta, nie tylko przemysł, kolej i planowane trasy szybkiego ruchu. To duże obszary leśne, będące pozostałością po dawnej Puszczy Sandomierskiej. Ktoś kiedyś powiedział, że Stalowa Wola to miasto, gdzie sosny zaglą - dają do okien i pachnie żywicą po deszczu. Marzeniem mieszkańców jest , aby tak było zawsze. W ciągu 60 lat, Stalowa Wola z małego osiedla przyfabrycznego urosła do rozmiarów dużego miasta, dziś drugiego pod względem ludności w Województwie Podkarpackim. Nie będzie przesady w twierdzeniu, że walory skumulowane w Stalowej Woli są najmocniejszą stroną działań gospodarczych. To ośrodek naprawdę potężny i prężny ale największą wartość stanowią mieszkający tu ludzie. Młodzi (średnia wieku nie przekracza 30 lat), dobrze wykształceni to bezcenny potencjał o wielkich możliwościach intelektualnych i manualnych, który może realizować każde zadanie w każdej branży od motoryzacyjnej przez maszyny ciężkie, szeroko pojętą metalurgię, elektromaszyny, komponenty budowlane i inne. Inne walory miasta i niemal zagłębia przemysłowego tkwią w jego nowych rozwiązaniach urbanistycznych, w przestrzeni, w środowisku naturalnym. Ogromne lasy zalegające wokół, rzeki i dobre węzły komunikacyjne dopełniają reszty.
Więcej informacji:
www.stalowawola.pl