W związku z pismem Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego informujemy, że istnieje system informacyjny na stronie: https://internet.gov.pl/, zawierający dane o dostępie do usług stacjonarnego internetu szerokopasmowego. Od 1 grudnia 2022 r. zgłoszono możliwość świadczenia usługi dostępu do internetu w ponad 6,7 miliona punktów adresowych w Polsce, natomiast od 1 stycznia br. przyjęto prawie 2800 zgłoszeń obywateli o zapotrzebowaniu na internet.

Każdy może sprawdzić, czy dany punkt adresowy jest w zasięgu internetu szerokopasmowego i zweryfikować poprawność przedstawionych w systemie danych.

Na stronie https://internet.gov.pl/ można:

1.       Sprawdzić dostępność usług

2.       Zgłosić potrzebę zapewnienia dostępu do internetu

3.       Zgłosić pustostan

Każdy może zweryfikować dane, które zostały wprowadzone do systemu informacyjnego. Już teraz obywatele sygnalizują, że np. system pokazuje punkt jako tzw. białą plamę, tymczasem w danym punkcie adresowym usługi szerokopasmowego dostępu do internetu są dostępne. Bywa też, że operator deklaruje zasięg rzeczywisty, jednak po sprawdzeniu okazuje się on teoretyczny lub parametry usług nie odpowiadają tym zadeklarowanym w systemie.